Home

// OZNAM: Knižnica vecí je momentálne mimo prevádzky - hľadáme nové priestory //
// vlastníš alebo spravuješ nevyužitý priestor v Bratislave? //
// ozvi sa nám - radi by sme knižnicu vecí prevádzkovali aj naďalej - má to zmysel //
bystro@bystro.org

„Načo kupovať, keď si môžeš požičať?"

je hlavná myšlienka knižnice vecí

Väčšinou kníh si prečítame raz za život, možno raz za niekoľko rokov. Knižnica je úžasný koncept, kde si ich môžeme požičiavať a nie dookola kupovať aby sme ich prečítaní navždy odložili do preplnenej police. Len prídete, zaregistrujete sa a môžete čítať. A po prečítaní ich nechať kolovať ďalej. :) S knihami to máme osvedčené, tak prečo by tento koncept nemohol fungovať aj na iné veci?


Je mnoho vecí ktoré používame len raz za čas a v skutočnosti by sa nám hodilo si ich len občas požičať. Od kamoša, od rodiny, od suseda...alebo z našej Knižnice vecí


Knižnica vecí je požičovňa, koncept umožňujúci veci zbytočne nevlastniť ale radšej zdieľať v komunite. Môžete tu nájsť napríklad vŕtačku, šijací stroj alebo stan. 


Knižnica vecí v Bystre vznikla vďaka nášmu ekokomunitnému štýlu fungovania. Snažíme sa žiť pomalšie, pomáhať si a vymaniť sa z cyklu nakupovania a vyhadzovania. Chceme ukázať prirodzené ekologické riešenia. Tie sa podľa nás nenachádzajú v kupovaní nových a nových „eko” výrobkov, ale v požičiavaní, zdieľaní a opravovaní. 

Veci z knižnice vecí majú v sebe množstvo príbehov, veríme, že dostanú aj ten Váš ?ČO TO JE?

Knižnica vecí, je priestor v ktorom môžeš nájsť rôzne predmety na požičanie. Lebo ich nepotrebuješ na dlho, nechceš ich vlastniť z dôvodov ekologických, nemôžeš si ich dovoliť, nemáš pre ne doma miesto, alebo sa ti jednoducho páči myšlienka zdieľania. Knižnica sa nachádza v Bystre (na Karpatskej 3 v Bratislave). 


V Knižnici máme náradie na bežné aj trochu väčšie domáce opravy. Napríklad na opravu a čistenie bicyklov, na opravu/repasovanie nábytku, na vŕtanie, skrutkovanie, rezanie pílenie, maľovanie a podobne. Športové a kempingové vybavenie (stan, spacáky, plynový varič, snowboard, korčule atď.). Domáce spotrebiče, najmä tie používané zriedka (pekáreň na chlieb, sušička na ovocie a hríby, vysávač, odšťavovač, forma na bábovku atď.). Hudobné nástroje ako ukulele, kachón, gitara a vybavenie k nim napr. zosilovač. A ekologicky ladené knihy napríklad Zelené klamstvo, Beyond ecology and economics...


Celkovo sa v Knižnici nachádza približne 120 vecí, ktoré sme prehľadnosť rozdelili do týchto kategórií:

  • NÁRADIE,

  • DOMÁCE SPOTREBIČE A VYBAVENIE DOMÁCNOSTI,

  • ŠPORTOVÉ A KEMPINGOVÉ VYBAVENIE,

  • HUDOBNÉ NÁSTROJE A VYBAVENIE,

  • KNIHY (požičiavame aj bez členstva)

  • INÉ.


Všetky veci, ktoré v Knižnici vecí máme by radi boli využité viacerými užívateľmi, preto sa prosím o ne starajte ako o svoje. Ak sa s niečím čokoľvek stane, prosím dajte nám to vedieť a veríme, že sa nám to spolu podarí vyriešiť. V prípade úplného poškodenia, bude potrebné predmet adekvátne nahradiť. Ďakujeme, že si zdieľame :)AKO TO FUNGUJE? 

Ako si prevezmem a vrátim vec?

Keď požadovaný predmet v systéme nájdete, je potrebné ho rezervovať. Prevziať a vrátiť vec je možné v otváracích hodinách Bystra (utorok a štvrtok od 17:00-22:00). Vo výnimočných prípadoch si vieme dohodnúť aj konkrétny čas. V tomto prípade nám prosím napíšte na bystro@bystro.org. Na požičiavanie je treba mať v Knižnici registráciu a kredit.


Kroky pri požičaní:

0. Registrácia (+ členské/kredit)

  1. Rezervácia predmetu online

  2. Prevzatie veci v Bystre + online potvrdenie v systéme

  3. Vrátenie veci v Bystre + online potvrdenie v systéme


Za akých podmienok si môžem niečo požičať?

Aby ste mohli využívať knižnicu vecí, je potrebné mať zaplatené ročné členské. To následne slúži ako kredit. Základné členské je 20€, ale môžete sa rozhodnúť prispieť aj viac alebo menej (minimálne je členské 12€). Ak má predmet ktorý si požičiate dennú cenu, tá sa bude odrátavať z vášho členského. Vačšina predmetov je ale bežne požičateľná zdarma a kredit sa odráta iba ak by ste prekročili výpožičnú dobu (maximálna je 11dní).


Ako zaplatím členské?

Členské môžete zaplatiť osobne v Bystre, pri prvom požičaní, alebo platbou na účet (SK1383300000002301187410, do poznámky treba uviesť svoje meno a „knižnica vecí členské“). Ak posielate členské na účet, dajte nám to prosím vedieť aj emailom. Po potvrdení  úhrady vám ho pripíšeme na váš osobný účet v systéme knižnice vecí ako kredit.


Ako sa zaregistrujem?

Tu na webe kniznicaveci.sk nájdete aj registračný formulár, v ktorom vyplníte svoje kontaktné údaje.1 Po odoslaní registračného formulára by ste vo vašej schránke mali obdržať potvrdzujúci email. Následne si môžete aktivovať dočasné členstvo na mesiac.2 Trvalé členstvo vám bude priradené administrátorom systému po uhradení členského.


1 Dôležité sú predovšetkým vaše meno, e-mail, no je užitočné uviesť aj svoje telefónne číslo, aby sme sa vedeli lepšie dohodnúť na vyzdvihnutí a prebratí predmetov. Pre registráciu musíte akceptovať podmienky používania a svoj súhlas potvrdiť


2 Kliknite na „Choose a membership type“  a „Subscribe“ pre aktivovanie dočasného mesačného členstva. Po stlačení Subscribe sa stanete dočasným členom a vidíte, dokedy vaše dočasné členstvo trvá.


Na ako dlho si môžem vec požičať?

Knižnica vecí funguje najmä na zdieľanie vecí na krátkodobé účely a jej zmyslom je aby veci kolovali. Maximálna doba výpožičky je preto obmedzená na 11 dní. V prípade, že nevrátite predmet načas začne sa vám z kreditu odrátavať poplatok 1€ za každý deň meškania.

Čo sa nachádza v Knižnici vecí?

Kompletný zoznam predmetov prístupných na požičanie, aj to či sú v danom termíne voľné nájdete na webe Knižnice v jednotlivých kategóriách predmetov. http://bystro.lend-engine-app.com/products?show=recent


Pre lepšu orientáciu sú zoradené do kategórií (každý predmet môže byť aj vo viacerých kategóriách):

Náradie: brúska, vŕtačka, teplovzdušná pištoľ, spájkovačka, rebrík.. 

Domáce spotrebiče a vybavenie domácnosti: vysávač, jogurtovač, sušička na hríby a ovocie, 

Športové a kempingové vybavenie: bicykel, bedmintonové rakety, karimatky, varič, stan,

Hudobné nástroje a vybavenie: gitara, ukulele, kajón, bubon, 

Knihy: Zelené klamstvo, Klíma: Nový príbeh, Beyond ecology and economics, 

Iné: mikroskop, detská sedačka na bicykel

...